ESwith E-Ticaret Platformuna Hoşgeldiniz    | 

Markalar Influencer Marketing Yaparken Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Klasik reklam ve pazarlama yöntemlerine göre daha yeni olan bu stratejiyi uygulayan markaların sonuç almak için elbette dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalardan belki de en önemlisi işbirliği için seçilecek Influencerın doğru kişi olması gerekmektedir. Ürün veya marka ile doğrudan bağlantısı bulunmayan bir Influencer seçimi markaya sadece zaman ve para kaybettirir. Influencerın uzmanlığı, tecrübeleri hatta fiziki durumu o ürün ve marka ile uyumlu olmalıdır. Influencerın ürünü tanıtım sırasında kullanması marka için büyük önem taşımaktadır.

Markaların dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta ise takipçi kitlesi ile markanın hedef kitlesinin birbiriyle uyumlu olması gerçeğidir. Örneğin bir Influencer ile sadece yüksek takipçisi olduğu için anlaşma yapan marka işbirliği sonunda hayal kırıklığına uğrayabilir. The Wall Street Journal’daki (2018) bir habere göre 50.000-100.000 takipçisi olan Instagram hesapları genelde %20 sahte takipçilerden oluşmakta. Takipçi sayısı üzerinden Influencer Marketing yapmayı seçen markalar için büyük bir hatadır.

Influencer Marketing sektöründeki bu tarz sahte durumlar CBS’e göre (2019) 2019 yılında markaların 1.3 milyar Amerikan Doları’nı boşa harcamalarına sebep oldu. 8 milyar dolar büyüklüğündeki bir pazarda 1.3 milyar dolar %16 yapar ki bu da durumun önemini ortaya koymaktadır. Tam da bu yüzden uygun Influencer-Marka eşleşmesini yapabilecek Eswith gibi profesyonel ekiplerden yardım almak bu işbirliğinden alacağınız verimi maksimum düzeye çıkartır. Eswith Influencerların yaş, cinsiyet, hayat tarzı, fiziksel özellikleri ve takipçi kitlesinin analizini doğru yaparak uygun Influencer-Marka eşleşmesini yapmaktadır. Böylece Markalar hedef kitlelerine ve Kurumsal kimliklerine uygun başarılı işbirlikleri yapmaktadırlar.

Markaların dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu ise trendlerin takip edilmesidir. Trend yaratmak, var olan trende uygun marka/ürün içeriğinin üretilmesi hatta o dönem trend olan sosyal medya platformunun seçilmesi bile alacağınız verimi doğrudan etkileyen faktörlerdir. Ayrıca yanlış marka ile yapacağı yanlış bir işbirliği Influencera da zarar verebilir. Nasıl ki ünlü oyuncular her reklam/dizi teklifini kabul etmiyorsa Influencer da her teklifi kabul etmemelidir.